Sunday, 12 December 2010

Rado je išao Srbin u vojnike – drugi ugao

Da li je ministar Šutanovac pretrpeo ozbiljne kritike unutar familije kada je predlagao ukidanje vojnog rok? Direktno je zavukao tastu i njegovim kolegama ruku u džep. Nekada se znalo da se ispraćaji prave i po tri dana i da se tu izređa dosta muzikanata. Da li će osamnaesti rodjendani, svadbe, krštenja i ostale svečanosti moći da nadoknade tu radost muzičara da prebrojava novce posle ispraćaja?

Svako je bar jednom bio na toj folklornoj manifestaciji kada se sedi pod šatrom, muzika svira do iznemoglosti, popiju se stotine litara vatrene vode i pojedu milioni sarmi. Hladnjača je parkirana na livadi pored kuće, a na šatoru okačen natpis: „Rupa se placa 10 maraka“. Uvek se nadje neki teča mladog regruta koji je poneo svoje vatreno naoružanje i rad ga je iskoristiti u tim prilikama. Kad krene jedan oglase mu se i srodnici i čas posla imamo mini vežbu gadjanja u vazduh. Neponovljiv događaj na ispraćajima u Srba je i da se zatvori ulica i da se po sred razapne šatra. Tako se desi da neki gosti sede na punoj liniji, a kod nekih je dozvoljeno preticanje.

Da se vratim na muziku koja je najviše propatila u ovoj situaciji. Doduše, možda malo i momenat opšte bezbednost, ali to nema veze, nemamo mi neprijatelja u regionu tako da ne moramo da spavamo u cipelama.

Naime, osim tradicionalne plej liste poseban doživljaj je kićenje muzikanata pri pogodku pesmom nekog od članova bliže rodbine koji je na privremenom radu u inostranstvu, a došao je posebno za tu prigodu. Mostovi raznih boja sa novčanica koje su u opticaju u evro zoni i što manje životinjice na apoenima iz neutralne Švajcarske raj su za oči i novčanik svakog muzičara. Od te scene tetka, čiji se muž raspištoljio, dobija čir na dvanaestercu i u istom trenutku, i u maniru najboljih vaterpolo golmana, staje ispred svog supružnika i pokušava da spreči enorman odliv efektive. Posebno je zanimljiva scena ako mikrofon drži pevačica sa obaveznim malo većim dekolteom kome ne smetaju švajcarske bubice i mostovi briselskog okruga.

Priznajem u drugačijem vremenu sam rastao i tada nije bilo raznih realnih televizijskih šou programa i jedina zabava za decu i omladinu nije bila farma nego porodični skupovi pošto Branko Kockica nije išao cele godine i dosta su ga reprizirali. Priznajem, ovo jesu ekstremni oblici, ali zato su valjda i najzanimljiviji.

Uozbiljimo se. Od svih sam mogao da očekujem atak na muzički dinar, ali od Šutanovca ne. Mislio sam da će da se usprotivi i NATO paktu i Evropskoj uniji kako bi zaštitio interese svoje zemlje. Sada kad muzikanti smanjeno zarađuju, neće imati para da snimaju nove projekte i spotove, producenti neće više trošiti ko sumanuti na skupe izlaske, ugostitelji će automatski imati smanjeni broj gostiju. Za njih je vezana prehrambena industrija i poljoprivredna proizvodnja koja će, takođe, pretrpeti ozbiljan udarac. O ekipi koja iznajmljuje šatore, hladnjače ozvučenja i ostalu prateću opremu i da ne govorimo. Očakujemo i reakciju iz Narodne banke da bi se smirilo novo skakanje evra u odnosu na dinar. Nakon toga bi mogao da se organizuje protest estradnih umetnika, što je službeni naziv za muzičare, kako bi zaštitili svoja prava na valjan način. Ništa radikalno, ali bi mogli da organizuju protestnu šetnju i da dodju do kuće ministra Šutanovca i da mu održe koncert za 1000 harmonika i pod prozorom mu pevaju sve one pesme koje su tako rado pevali regrutima i njihovoj rodbini na ispraćajima. Očekujemo adekvatnu podršku svh struktura društva. Nacionalni interesi su u pitanju.

A o tome koliko su mladići uskraćeni da posle godinama pričaju kako su baš oni super prošli u vojsci i prepričavaju doživljaje iz askare u sitacijama kada su pod blagim dejstvom alkohola ćemo na drugom času.